AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Aynı Anda Xp Ve Vista Kullanın, vista xp vede daha çok işletim sistemi bir arada kullanmak

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
demircan
Admin
Admin

MesajKonu: Aynı Anda Xp Ve Vista Kullanın, vista xp vede daha çok işletim sistemi bir arada kullanmak   Cuma Mayıs 29, 2009 12:30 pm

Kimisine göre görsellik ve yenilik ön plandadır ve Windows Vista’yı tercih eder, kimisinde hız ve kullanılabilirlik ön plandadır Windows XP’ yi tercih eder. Peki iki işletim sistemini aynı bilgisayarda kullanmaya ne dersiniz?

Bu yazımızda aynı bilgisayarda Windows Xp ve Windows Vista nasıl kullanılılacağını anlatacağız. Özellikle notebooklarda genel olarak büyük problem olan bu olayı ister notebooklarda ister masaüstü bilgisayarlarda uygulayabilirsiniz. Bilindiği gibi yeni notebooklarda büyük ihtimalle Windows Vista yüklü olarak gelmektedir. Xp’ den vazgeçemeyen, vistaya alışamayan, performans isteyen ama vistada olsun diyen kullanıcılar artık sorun yaşamadan 2 işletim sisteminide kullanabileceklerdir. Örnek olarak Vista yüklü notebooka sahip olduğumuzu düşünelim. Bu bilgisayarda Vista C: partitionuna yüklenmiştir. İlk olarak Xp cd’miz ile Xp yi bu bilgisayara kuruyoruz. Burda dikkat etmemiz gereken Xp’yi Vistanın yüklü olmadığı hard disk bölümüne yüklemeliyiz. Yani Xp’ yi D: bölümüne yüklüyoruz. Bu şekilde Vista olduğu gibi yerinde kalacaktır. Fakat Xp’nin boot bölümü eski olduğu için Vista boot edilemeyecek, sadece Xp açılacaktır.

Bu bölümden sonra bu işlem için 2 adet programa ihtiyaç duyacağız. Bunlar ; VistaBootPRO ve EasyBCD programlarıdır. İlk olarak verdiğimiz linklerden programlarımızı indirelim.

Vista Boot Pro 3.30 Programı
ve
Easy BCD 1.7 Programı

programlar forumda mevcut aratırsanız bulursunuz

Programlarımızı indirdikten sonra bilgisayarımız doğal olarak Windows Xp ile çalışıyor olacaktır. İlk olarak indirdiğimiz “Vista Boot Pro” programımızı Windows Xp’ de kuruyoruz. Kurduktan sonra programı çalıştırıyoruz. Programda aşağıdaki resimdeki gibi ok ile gösterdiğimiz sekmeleri işaretliyoruz. Alt ok ile gösterdiğimiz “Specific Drive” sekmesini işaretleyince yan tarafta bölüm açılacaktır. Burada resimdede belirttiğimiz gibi Vistanın bölümünü yani C: ‘ yi şeçiyoruz. Daha sonra “İnstall BootLoader” sekmesini tıklayarak bu işlemi bitiriyoruz. Böylece Vista aktif duruma gelmiş olacaktır. Ve bilgisayarı yeniden başlattığımızda Vista açılacaktır.

DOWNLOAD
http://rapidshare.com/files/237914278/Easy_BCD_1.7.2_sadecegir.com.rar.html

Kullanıcı profilini gör http://tosyagundem.eniyiforum.biz

Aynı Anda Xp Ve Vista Kullanın, vista xp vede daha çok işletim sistemi bir arada kullanmak
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bazı Kolay Kelimeler ( günlük hayatta kullanılan )